Bu siteye gelen her üyenin buradaki yazıyı en az bir kere bile olsa okuduğu varsayılacaktır. Burada dikkate alınması gereken bazı kurallar ve görev tanımları bulunmaktadır.

AMAÇ

Evrim Ağacı olarak Türkiye ile yurt dışında yaşayan ve nice alanda çalışan ve eğitim gören bilim tutkunlarını bir araya getirebilmek adına bir bilimseverler buluşma grubu kurmak istedik. Artık sitemiz üzerinden buluşmalar düzenleyebilir ya da katılabilirsiniz.

Göstereceğiniz ilgi sadece bizleri sevindirmekle kalmayacak, aynı zamanda sizleri ekranlardan biraz uzaklaştırıp birebir sohbetlere katılarak yeni insanları ve belki de meslektaşlarınızla tanışmanızı da sağlayacaktır.

 

SİTEDE YAPABİLECEKLERİNİZ

Sitemizin şu andaki birincil görevi, etkinlik düzenlemek ve bu etkinliklere katılım gösteren kişiler arasında, onlara özel bir iletişim aracı kurabilmektir.

ETKİNLİKLERE DAİR

Neler Yapılabilir ya da Nerelere Gidilebilir? Kahvaltı, kamp, piknik, kafe, pub, sinema, tiyatro, müze, sergi, kitap buluşması, doğa yürüyüşü, sosyal sorumluluk projesi, vb. gibi nice etkinlik fikirleri bulunmaktadır.

Organizatörlerin Sorumlulukları: Buradaki formu dolduran kişi düzenleyeceği buluşmanın organizatörü sayılacaktır. Dilerse beraberinde yardımcı organizatörler de olabilecektir. Bu kişilerin uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır:

  • Bu site üzerinden ayarlanan buluşmaların tamamı organizatörün sorumluluğundadır.
  • Bu organizatörlerden en az birisi olağanüstü bir durum olmadığı sürece buluşmaya mutlaka katılmalıdır, aksi takdirde düzensizlik meydana gelince buluşma ya gerçekleşmeyecek ya da katılım yetersiz kalacaktır.
  • Bu organizatör dilediği iletişim yollarıyla katılımcıları biraraya getirebilmeli ve herhangi bir değişiklik (mekan veya saat gibi) durumunda buradan daha geç saatte katılacak kişilerin görebilmesi için bildirmelidir.
  • Buluşmaya dair en az 1 adet herkesi gösterecek şekilde net bir fotoğraf çekip, etkinlik sonrasında bizimle [email protected] adresinden paylaşmalıdır.
  • Buluşmalarda yaşanabilecek olumsuzlukların (taciz veyahut abartılı tartışma gibi) önüne geçebilmelidir.

Üyelerin Sorumlulukları: Etkinliklerimizin planlandığı gibi gidebilmesi için, üyelerimize de bazı sorumluluklar düşüyor:

  • Eğer buluşmaya katılmayı düşünüyorsanız “Gidiyorum” kısmını mutlaka işaretleyin. Buluşma günü size bir bildirim gelecektir.
  • Tavsiyemiz, önceden organizatörün kendisiyle görüşmenizdir.
  • Belirtilen saatte buluşmaya katılmanız önemle rica olunur, geç kalınacaksa da haberdar etmenizi tavsiye ederiz.
  • Eğer yanınızda evcil hayvanınızı ya da çocuğunuzu getirecekseniz, bu durumu organizatöre bildirin ve gidilecek mekan(lar)ın uygunluğunu kontrol edin.
  • Son olarak da sağlığınızı önemsediğimizden dolayı kullanmanızı pek desteklemesek de herhangi bir tütün ürünü kullanıyorsanız (sigara, e-sigara, vb.) lütfen içmeyenlerin de bu buluşmalara gelebileceğini göz önünde bulundurarak oturma düzeninizi ona göre kurun ya da dışarıda için.

 

YANLIŞ ANLAŞILMALARA DAİR

Sadece Bilim mi Konuşulacak? Sanatın da bir bilimi, ekonominin de bir bilimi vardır. Bilimseverden kasıt kitap okumayı seven, evrene dair merak tutkusuyla dolu olan, derin düşüncelere dalmaktan hoşlanan insanlardır. Bu buluşmalarda felsefeden teknolojiye kadar hayatın tüm yelpazesinde yer alan konulardan bahsedebilirsiniz. Tek naçizane tavsiyemiz dini ve siyasi mevzulara girerken birbirinize karşı saygılı ve açık fikirli olmanızdır. Bu buluşmalara her inançtan ve görüşten insanlar katılabilmektedir.

Sadece Evrim Ağacı Üyeleri mi Katılacak? Elbette Evrim Ağacı sitesinin böyle bir uygulamayı başlatması birçok kişide sadece evrimsel biyolojiyle ilgilenen biyoloji öğrenci ve öğretmenlerin bir araya geleceği yanılgısını oluşturabilecektir. Giriş yazısında belirttiğimiz gibi, mesleğiniz ve eğitiminiz ne olursa olsun katılabilirsiniz.

Sadece Haberi Olanlar mı Gidecek? Dilerseniz arkadaşlarınızı da getirebilirsiniz. Sadece önceki maddelerde belirttiğimiz gibi, saygı prensiplerine uyması koşulu bulunmaktadır. Yoksa kapımız herkese –Evrim Ağacı’nı hiç tanımayanlara bile- açıktır.

Güvenlik Nasıl Sağlanacak? Özellikle ana şehirlerde böyle bir sıkıntının doğacağını hiç düşünmüyoruz. Lakin muhafazakâr yapılı birileri bir güvenlik tehdidi oluşturmak isteseydi ,her yer bir hedeftir. Bugüne kadar bilim adına kaç konferans düzenlendiği halde hiçbir sorunla karşılaşılmadı; bundan sonra da olacağını sanmıyoruz. Hatta buradaki organizasyonun kurulmasından önce İstanbul’dan Ankara’ya ve Bursa’dan Mersin’e kadar neredeyse 30’a yakın buluşma gerçekleştirdik ve herhangi bir sorunla karşılaşmadığımızı da belirtmek isteriz.

 

UYARI 

Bu buluşmalar sırasında veya sonrasında yaşanabilecek hiçbir yakınlaşma veya anlaşmazlıktan Evrim Ağacı veya organizatörler sorumlu tutulamaz. Herhangi bir üyeyle sorun yaşıyorsanız, bunu lütfen kendi aranızda çözünüz. Önem arz eden bir durumda veya hukuki yaptırımı olabilecek bir durumla karşılaşacak olursanız, lütfen yetkililere ihbar ediniz.

 

Şimdi buraya tıklayarak forumlara gidip, sohbete dahil olabilirsiniz!

Aramıza hoşgeldiniz! ♥

Facebook Yorumları